CT0805FSF-122K
Mfr.Part #
CT0805FSF-122K
Fixed Inductors
Test Frequency :
7.96 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.9 Ω
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductance :
1.2 µH
Shielded :
No
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Rated Current-Max :
0.4 A
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Core Material :
Ferrite
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
280MHz
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
900mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CT0805FSF-122K
Central Technologies CT0805FSF-122K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD