CT0805FSF-121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805FSF-121K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
10%
Inductance-Nom (L) :
0.12 µH
HTS Code :
Type :
Wirewound
Core Material :
Ferrite
Rated Current-Max :
1.1 A
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
0.18 Ω
Series :
ct0805fsf
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielded :
No
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Inductance :
120 nH
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
25.2 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
700MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
CT0805FSF-121K
Central Technologies CT0805FSF-121K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD