CT0805FSF-121J
Mfr.Part #
CT0805FSF-121J
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Core Material :
Ferrite
Rated Current-Max :
1.1 A
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
0.12 µH
Inductance :
120 nH
Tolerance :
5%
DC Resistance :
0.18 Ω
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
Pbfree Code :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
25.2 MHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
ct0805fsf
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
700MHz
Datasheets
CT0805FSF-121J
Central Technologies CT0805FSF-121J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD