CT0805CSF-720G
Mfr.Part #
CT0805CSF-720G
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
290
In Stock :
290
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.072 µH
Packing Method :
TR
Inductance :
72 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
200 MHz
Number of Terminals :
2
Type :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance :
0.37 Ω
Package Length :
2.35 mm
Package Height :
1.52 mm
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Width :
1.73 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Special Feature :
Q MEASURED AT 200 MHZ
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
DC Resistance (DCR) :
370mOhm
Case/Size Code :
0805
Shielded :
No
Tolerance :
±2%
Number of Functions :
1
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.4 A
Datasheets
CT0805CSF-720G
Central Technologies CT0805CSF-720G
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD