CT0805CSF-560J
Mfr.Part #
CT0805CSF-560J
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
5%
Type :
Wirewound
Inductor Application :
FILTER CHOKE
DC Resistance (DCR) :
340mOhm
Package Height :
1.52 mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
ct0805csf
Case/Size Code :
Packing Method :
TR
Core Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Package Width :
1.73 mm
Inductance-Nom (L) :
0.056 µH
Shielded :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Test Frequency :
200 MHz
Pbfree Code :
yes
DC Resistance :
0.34 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Package Length :
2.35 mm
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
56 nH
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.5 A
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
1.55GHz
Datasheets
CT0805CSF-560J
Central Technologies CT0805CSF-560J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD