CT0805CSF-471M
Mfr.Part #
CT0805CSF-471M
Fixed Inductors
Voltage :
SRC - 5.5A
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Number of Terminals :
2
Package Width :
1.73 mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
Tolerance :
±20%
Series :
ct0805csf
Size / Dimension :
15.24mm x 22.86mm x 40.65mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Test Frequency :
50 MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
Active
Case/Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
DC Resistance :
1.8 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
375MHz
Inductance :
470 nH
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.25 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
MOXIE INDUCTOR CORPORATION
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Length :
2.35 mm
Core Material :
Ceramic
ESR :
RDC - .008-Ohm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Shielded :
No
Capacitance :
Inductance: 6.8uH
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
RoHS :
Y
JESD-609 Code :
e3
Package Height :
1.52 mm
Datasheets
CT0805CSF-471M
Introducing Fixed Inductors Central Technologies CT0805CSF-471M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:SRC - 5.5A, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Wirewound, CT0805CSF-471M pinout, CT0805CSF-471M datasheet PDF, CT0805CSF-471M amp .Beyond Fixed Inductors Central Technologies CT0805CSF-471M ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Central Technologies CT0805CSF-471M
CT0805CSF-471M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD