CT0805CSF-471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805CSF-471K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Package Width :
1.73 mm
Rated Current-Max :
0.25 A
Package Length :
2.35 mm
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
50 MHz
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
ONE SURFACE
ECCN Code :
EAR99
Series :
ct0805csf
Frequency - Self Resonant :
375MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Case/Size Code :
Construction :
RECTANGULAR
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
HTS Code :
Tolerance :
10%
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
DC Resistance :
1.8 Ω
Inductance :
470 nH
Package Height :
1.52 mm
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CT0805CSF-471K
Central Technologies CT0805CSF-471K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD