CT0805CSF-390M
Mfr.Part #
CT0805CSF-390M
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
250 MHz
Type :
Wirewound
HTS Code :
Case/Size Code :
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.29 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.5 A
Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
Package Height :
1.52 mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Package Length :
2.35 mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
290mOhm
Series :
ct0805csf
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Width :
1.73 mm
Core Material :
Ceramic
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Inductance :
39 nH
Shielded :
No
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Datasheets
CT0805CSF-390M
Central Technologies CT0805CSF-390M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD