CT0805CSF-390J
Mfr.Part #
CT0805CSF-390J
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Height :
1.52 mm
Package Width :
1.73 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
DC Resistance :
0.29 Ω
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Length :
2.35 mm
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
39 nH
Tolerance :
5%
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
ct0805csf
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Rated Current-Max :
0.5 A
DC Resistance (DCR) :
290mOhm
Inductor Application :
FILTER CHOKE
JESD-609 Code :
e3
Case/Size Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Surface Mount :
yes
Datasheets
CT0805CSF-390J
Central Technologies CT0805CSF-390J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD