CT0805CSF-360K
Mfr.Part #
CT0805CSF-360K
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
270mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
ct0805csf
Test Frequency :
250 MHz
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
36 nH
Package Height :
1.52 mm
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Product Status :
Active
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Package Length :
2.35 mm
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Core Material :
Ceramic
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
0.036 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
0.27 Ω
Package Width :
1.73 mm
Datasheets
CT0805CSF-360K
Central Technologies CT0805CSF-360K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD