CT0805CSF-331M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805CSF-331M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
ct0805csf
Test Frequency :
100 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Length :
2.35 mm
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Rated Current-Max :
0.31 A
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
DC Resistance :
1.4 Ω
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Package Height :
1.52 mm
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
0.33 µH
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case/Size Code :
HTS Code :
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Inductance :
330 nH
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Width :
1.73 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
CT0805CSF-331M
Central Technologies CT0805CSF-331M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD