CT0805CSF-331G
Mfr.Part #
CT0805CSF-331G
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
290
In Stock :
290
Fixed Inductors
DC Resistance :
1.4 Ω
Tolerance :
±2%
Inductance :
330 nH
Package Width :
1.73 mm
Core Material :
Ceramic
Inductance-Nom (L) :
0.33 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Wirewound
Shielded :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.31 A
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Case/Size Code :
0805
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Test Frequency :
100 MHz
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Package Length :
2.35 mm
Package Height :
1.52 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
CT0805CSF-331G
Central Technologies CT0805CSF-331G
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD