CT0805CSF-330M
Mfr.Part #
CT0805CSF-330M
Inductance :
33 nH
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Current - UL :
20 A
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Core Material :
Ceramic
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Surface Mount :
yes
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Termination Style :
Solder
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.5 A
Color :
Gray
Number of Terminals :
2
Package Length :
2.35 mm
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Contact Tail Length :
0.157 (4.00mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Series :
OQ
Base Product Number :
OQ07
Number of Positions :
7
Wire Gauge or Range - mm² :
Plug Wire Entry :
DC Resistance (DCR) :
270mOhm
Ingress Protection :
Wire Gauge or Range - AWG :
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Through Hole
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Test Frequency :
250 MHz
Torque - Screw :
Frequency - Self Resonant :
2.05GHz
DC Resistance :
0.27 Ω
Insulation Height :
0.472 (12.00mm)
Package Height :
1.52 mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pitch :
0.200 (5.08mm)
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.033 µH
Screw Size :
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Features :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Levels :
1
Case/Size Code :
Package Width :
1.73 mm
Wire Strip Length :
Construction :
RECTANGULAR
Header Orientation :
Vertical
Housing Material :
Thermoplastic
Tolerance :
±20%
Voltage - UL :
300 V
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Positions Per Level :
7
Datasheets
CT0805CSF-330M
Central Technologies CT0805CSF-330M
CT0805CSF-330M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD