CT0805CSF-330J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805CSF-330J
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Tolerance :
5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Height :
1.52 mm
DC Resistance :
0.27 Ω
JESD-609 Code :
e3
Rated Current-Max :
0.5 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Package Length :
2.35 mm
Number of Functions :
1
Test Frequency :
250 MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Inductance :
33 nH
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Type :
Wirewound
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
0.033 µH
Series :
ct0805csf
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Package Width :
1.73 mm
Frequency - Self Resonant :
2.05GHz
Packing Method :
TR
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
270mOhm
Datasheets
CT0805CSF-330J
Central Technologies CT0805CSF-330J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD