CT0805CSF-272M
Mfr.Part #
CT0805CSF-272M
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9 MHZ
Surface Mount :
yes
Package Height :
1.52 mm
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
2.95Ohm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance :
2.95 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Test Frequency :
7.9 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
2.7 µH
Rated Current-Max :
0.15 A
Inductance :
2.7 µH
Package Width :
1.73 mm
Packing Method :
TR
Core Material :
Ceramic
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Package Length :
2.35 mm
Tolerance :
±20%
Shielded :
No
Murrelektronik
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Datasheets
CT0805CSF-272M
Central Technologies CT0805CSF-272M
CT0805CSF-272M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD