CT0805CSF-272K
Mfr.Part #
CT0805CSF-272K
Fixed Inductors
Core Material :
Ceramic
Package Width :
1.73 mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Case/Size Code :
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
7.9 MHz
Surface Mount :
yes
Package Height :
1.52 mm
Rated Current-Max :
0.15 A
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Type :
Wirewound
Number of Terminals :
2
Inductance :
2.7 µH
Package Length :
2.35 mm
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
50MHz
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
2.95Ohm
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
2.7 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
2.95 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9 MHZ
Datasheets
CT0805CSF-272K
Central Technologies CT0805CSF-272K
CT0805CSF-272K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD