CT0805CSF-271K
Mfr.Part #
CT0805CSF-271K
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
0.27 µH
Type :
Wirewound
Package Height :
1.52 mm
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100 MHz
Package Width :
1.73 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
650MHz
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package Length :
2.35 mm
Tolerance :
10%
Rated Current-Max :
0.35 A
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
1Ohm
DC Resistance :
1 Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Material :
Ceramic
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
270 nH
Datasheets
CT0805CSF-271K
Central Technologies CT0805CSF-271K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD