CT0805CSF-241K
Mfr.Part #
CT0805CSF-241K
ct0805csf
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
690MHz
Package Width :
1.73 mm
Rated Current-Max :
0.35 A
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance :
1 Ω
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
1Ohm
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Package Height :
1.52 mm
Test Frequency :
100 MHz
Package Length :
2.35 mm
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Inductance :
240 nH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Inductance-Nom (L) :
0.24 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Case/Size Code :
Datasheets
CT0805CSF-241K
Central Technologies CT0805CSF-241K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD