CT0805CSF-241J
Mfr.Part #
CT0805CSF-241J
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
Case/Size Code :
Test Frequency :
100 MHz
Packing Method :
TR
DC Resistance :
1 Ω
Inductance :
240 nH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Inductance-Nom (L) :
0.24 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
1Ohm
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Package Height :
1.52 mm
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
690MHz
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
5%
Active
Inductor Application :
FILTER CHOKE
JESD-609 Code :
e3
Series :
ct0805csf
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Current-Max :
0.35 A
Package Width :
1.73 mm
Package Length :
2.35 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
CT0805CSF-241J
Central Technologies CT0805CSF-241J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD