CT0805CSF-240M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805CSF-240M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
DC Resistance :
0.22 Ω
Tolerance :
20%
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250 MHz
Package Width :
1.73 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
220mOhm
Package Length :
2.35 mm
Package Height :
1.52 mm
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
0.024 µH
Series :
ct0805csf
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
0.5 A
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Compliant
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Core Material :
Ceramic
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Inductance :
24 nH
Shielded :
No
Datasheets
CT0805CSF-240M
Central Technologies CT0805CSF-240M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD