CT0805CSF-222K
Mfr.Part #
CT0805CSF-222K
ct0805csf
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Shielded :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
DC Resistance :
2.7 Ω
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
7.9 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance :
2.2 µH
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm
Type :
Wirewound
Package Height :
1.52 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9 MHZ
Package Width :
1.73 mm
Rated Current-Max :
0.16 A
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Case/Size Code :
Package Length :
2.35 mm
HTS Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Datasheets
CT0805CSF-222K
Central Technologies CT0805CSF-222K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD