CT0805CSF-222G
Mfr.Part #
CT0805CSF-222G
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
290
In Stock :
290
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Package Length :
2.35 mm
Core Material :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm
Test Frequency :
7.9 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance :
2.7 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9 MHZ
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Case/Size Code :
0805
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
1.52 mm
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
Number of Terminals :
2
Package Width :
1.73 mm
Rated Current-Max :
0.16 A
Inductance :
2.2 µH
Series :
ct0805csf
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Datasheets
CT0805CSF-222G
Central Technologies CT0805CSF-222G
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD