CT0805CSF-221M
Mfr.Part #
CT0805CSF-221M
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100 MHz
Packing Method :
TR
Tolerance :
20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance-Nom (L) :
0.22 µH
Case/Size Code :
Core Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Inductance :
220 nH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
FILTER CHOKE
DC Resistance :
0.7 Ω
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Package Width :
1.73 mm
JESD-609 Code :
e3
Package Length :
2.35 mm
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.4 A
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
Package Height :
1.52 mm
Type :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CT0805CSF-221M
Central Technologies CT0805CSF-221M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD