CT0805CSF-182J
Mfr.Part #
CT0805CSF-182J
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package Width :
1.73 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
7.9 MHz
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm
Package Height :
1.52 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Shielded :
No
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Core Material :
Ceramic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Rated Current-Max :
0.17 A
Tolerance :
5%
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9 MHZ
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Packing Method :
TR
Package Length :
2.35 mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
1.8 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
ct0805csf
DC Resistance :
2.5 Ω
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
CT0805CSF-182J
Central Technologies CT0805CSF-182J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD