CT0805CSF-180K
Mfr.Part #
CT0805CSF-180K
Fixed Inductors
Package Height :
1.52 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
200mOhm
Case/Size Code :
Core Material :
Ceramic
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Width :
1.73 mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance :
0.2 Ω
Test Frequency :
250 MHz
Inductance :
18 nH
Series :
ct0805csf
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
3.3GHz
Package Length :
2.35 mm
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Packing Method :
TR
Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Rated Current-Max :
0.6 A
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Datasheets
CT0805CSF-180K
Central Technologies CT0805CSF-180K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD