CT0805CSF-180J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805CSF-180J
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
3.3GHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
18 nH
DC Resistance :
0.2 Ω
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Construction :
RECTANGULAR
Rated Current-Max :
0.6 A
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Package Width :
1.73 mm
Core Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package Length :
2.35 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Height :
1.52 mm
DC Resistance (DCR) :
200mOhm
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
250 MHz
Surface Mount :
yes
Series :
ct0805csf
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Product Status :
Active
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Datasheets
CT0805CSF-180J
Central Technologies CT0805CSF-180J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD