CT0805CSF-152M
Mfr.Part #
CT0805CSF-152M
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Width :
1.73 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
1.5 µH
Inductance :
1.5 µH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
JESD-609 Code :
e3
Package Length :
2.35 mm
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Wirewound
Packing Method :
TR
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
1.52 mm
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.17 A
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Tolerance :
20%
DC Resistance :
2.5 Ω
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Special Feature :
Q MEASURED AT 25 MHZ
Series :
ct0805csf
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
7.9 MHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Shielded :
No
Core Material :
Ceramic
Datasheets
CT0805CSF-152M
Central Technologies CT0805CSF-152M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD