CT0805CSF-121J
Mfr.Part #
CT0805CSF-121J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
PR
Tolerance :
±5%
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
Active
Resistance :
300 Ohms
DC Resistance (DCR) :
510mOhm
Size / Dimension :
0.225 Dia x 0.598 L (5.72mm x 15.20mm)
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Surface Mount
Failure Rate :
Inductance :
120 nH
Package / Case :
Power (Watts) :
1W
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Datasheets
CT0805CSF-121J
Central Technologies CT0805CSF-121J
CT0805CSF-121J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD