CT0805CSF-101M
Mfr.Part #
CT0805CSF-101M
Inductance :
100 nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
ct0805csf
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance :
0.46 Ω
Core Material :
Ceramic
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielded :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.4 A
Product Status :
Active
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
460mOhm
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Type :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
150 MHz
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.1 µH
Package Length :
2.35 mm
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Package Width :
1.73 mm
Number of Functions :
1
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
2
Package Height :
1.52 mm
Datasheets
CT0805CSF-101M
Central Technologies CT0805CSF-101M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD