CT0805CSF-101G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805CSF-101G
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
296
In Stock :
296
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shielded :
No
Case/Size Code :
0805
Inductance :
100 nH
DC Resistance :
0.46 Ω
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Series :
ct0805csf
Package Height :
1.52 mm
Test Frequency :
150 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Package Width :
1.73 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±2%
Package Length :
2.35 mm
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Core Material :
Ceramic
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Inductor Application :
FILTER CHOKE
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
0.4 A
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.1 µH
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
460mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
CT0805CSF-101G
Central Technologies CT0805CSF-101G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD