CT0603LSF-781J
Mfr.Part #
CT0603LSF-781J
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
17
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Wirewound
Case/Size Code :
0705
Frequency - Self Resonant :
540MHz
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Inductance-Nom (L) :
0.78 µH
Inductance :
780 nH
Series :
ct0603lsf
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
7.9 MHz
Package Width :
1.25 mm
Rated Current-Max :
0.85 A
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
Ferrite
Product Status :
Active
Packing Method :
TR
Package Length :
1.8 mm
Construction :
Wirewound Chip
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±5%
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.83 Ω
Shielded :
No
Package Height :
1.02 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
830mOhm
Datasheets
CT0603LSF-781J
Central Technologies CT0603LSF-781J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD