CT0603LSF-392J
Mfr.Part #
CT0603LSF-392J
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
1.6 Ω
Surface Mount :
yes
Package Width :
1.25 mm
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Test Frequency :
7.9 MHz
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
17
Case/Size Code :
0705
Inductance-Nom (L) :
3.9 µH
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm
Tolerance :
±5%
Inductance :
3.9 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
Type :
Wirewound
Core Material :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
ct0603lsf
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Number of Functions :
1
HTS Code :
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Wirewound Chip
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current-Max :
0.43 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Height :
1.02 mm
Package Length :
1.8 mm
Datasheets
CT0603LSF-392J
Central Technologies CT0603LSF-392J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD