CT0603LSF-241K
Mfr.Part #
CT0603LSF-241K
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Tolerance :
10%
Package Height :
1.02 mm
DC Resistance :
0.19 Ω
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Package Width :
1.25 mm
Shielded :
No
Construction :
Wirewound Chip
Inductance :
240 nH
Package Length :
1.8 mm
Test Frequency :
7.9 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
17
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Rated Current-Max :
1.3 A
Surface Mount :
yes
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CT0603LS
DC Resistance (DCR) :
190mOhm
Frequency - Self Resonant :
1.05GHz
Inductance-Nom (L) :
0.24 µH
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Core Material :
Ferrite
Datasheets
CT0603LSF-241K
Central Technologies CT0603LSF-241K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD