CT0603LSF-222J
Mfr.Part #
CT0603LSF-222J
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
5
In Stock :
5
Fixed Inductors
Case/Size Code :
0705
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
1.02 mm
Rated Current-Max :
0.5 A
Construction :
Wirewound Chip
Package Width :
1.25 mm
Frequency - Self Resonant :
150MHz
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Tolerance :
±5%
Shielded :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
1.2 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
17
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Length :
1.8 mm
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Number of Terminals :
2
Series :
ct0603lsf
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
7.9 MHz
Inductance :
2.2 µH
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Packing Method :
TR
Datasheets
CT0603LSF-222J
Central Technologies CT0603LSF-222J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD