CT0603LSF-221K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0603LSF-221K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package Length :
1.8 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance :
220 nH
Inductance-Nom (L) :
0.22 µH
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Core Material :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
Wirewound Chip
Package Height :
1.02 mm
Product Status :
Active
Series :
CT0603LS
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
DC Resistance :
0.16 Ω
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e3
Package Width :
1.25 mm
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
1.35 A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
17
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Packing Method :
TR
Test Frequency :
7.9 MHz
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
160mOhm
Case/Size Code :
Tolerance :
10%
Frequency - Self Resonant :
1.15GHz
Datasheets
CT0603LSF-221K
Central Technologies CT0603LSF-221K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD