CT0603HCF-3N9J
Mfr.Part #
CT0603HCF-3N9J
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
5.9GHz
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
54mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Rated Current-Max :
2.2 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Series :
ct0603hcf
Inductance-Nom (L) :
0.0039 µH
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Wirewound
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance :
3.9 nH
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance :
0.054 Ω
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
250 MHz
Datasheets
CT0603HCF-3N9J
Central Technologies CT0603HCF-3N9J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD