CT0603CSF-R18J
Mfr.Part #
CT0603CSF-R18J
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
Active
Inductance-Nom (L) :
0.18 µH
Series :
ct0603csf
Case/Size Code :
0603
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.24 A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
990MHz
DC Resistance :
1.25 Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
1.25Ohm
Inductance :
180 nH
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Wirewound
Number of Terminals :
Test Frequency :
100 MHz
Datasheets
CT0603CSF-R18J
Central Technologies CT0603CSF-R18J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD