CT0603CSF-R15M
Mfr.Part #
CT0603CSF-R15M
Fixed Inductors
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.28 A
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
920mOhm
Inductance :
150 nH
Case/Size Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
ct0603csf
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
150 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
990MHz
Inductance-Nom (L) :
0.15 µH
Core Material :
Ceramic
DC Resistance :
0.92 Ω
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CT0603CSF-R15M
Central Technologies CT0603CSF-R15M
CT0603CSF-R15M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD