CT0603CSF-82NK
Mfr.Part #
CT0603CSF-82NK
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
34
Tolerance :
10%
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Number of Functions :
1
Test Frequency :
150 MHz
Inductance :
82 nH
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Material :
Ceramic
Shielded :
No
Series :
ct0603csf
Rated Current-Max :
0.4 A
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.082 µH
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
0.54 Ω
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
540mOhm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
CT0603CSF-82NK
Central Technologies CT0603CSF-82NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD