CT0603CSF-6N8M
Mfr.Part #
CT0603CSF-6N8M
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
20%
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
27
Test Frequency :
250 MHz
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.7 A
Shielded :
No
Inductance :
6.8 nH
DC Resistance :
0.11 Ω
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ceramic
Inductance-Nom (L) :
0.0068 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CT0603CSF-6N8M
Central Technologies CT0603CSF-6N8M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD