CT0603CSF-6N3M
Mfr.Part #
CT0603CSF-6N3M
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielded :
No
ct0603csf
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
140mOhm
Rated Current-Max :
0.7 A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
5.7GHz
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
0.0063 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
250 MHz
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Core Material :
Ceramic
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
HTS Code :
Case/Size Code :
DC Resistance :
0.14 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
6.3 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Datasheets
CT0603CSF-6N3M
Central Technologies CT0603CSF-6N3M
CT0603CSF-6N3M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD