CT0603CSF-5N6M
Mfr.Part #
CT0603CSF-5N6M
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Active
DC Resistance :
0.17 Ω
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
20%
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Test Frequency :
250 MHz
DC Resistance (DCR) :
170mOhm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance :
5.6 nH
Rated Current-Max :
0.7 A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
No
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
0.0056 µH
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
5.7GHz
Datasheets
CT0603CSF-5N6M
Central Technologies CT0603CSF-5N6M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD