CT0603CSF-56NM
Mfr.Part #
CT0603CSF-56NM
Active
Type of bearing :
Single ball bearing
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
Number of Functions :
1
Inductance :
56 nH
HTS Code :
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Resistance :
0.31 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Test Frequency :
200 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.056 µH
Width :
11mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
310mOhm
Rated Current-Max :
0.6 A
Type :
Wirewound
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Length :
21.8mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Weight :
9.3g
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max. operating voltage :
6V
Surface Mount :
yes
ct0603csf
Number of Terminals :
2
Dim :
(L x W x H) 21.8 x 11 x 21.9 mm
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Height :
21.9mm
Min. operating voltage :
4.8V
Voltage :
LOW
Manufacturer part # :
P-S3776SB
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ceramic
Datasheets
CT0603CSF-56NM
Central Technologies CT0603CSF-56NM
CT0603CSF-56NM datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD