CT0603CSF-56NJ
Mfr.Part #
CT0603CSF-56NJ
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Core Material :
Ceramic
Inductance :
56 nH
Inductance-Nom (L) :
0.056 µH
Series :
ct0603csf
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.6 A
Tolerance :
5%
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
DC Resistance :
0.31 Ω
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
200 MHz
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
310mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Surface Mount :
yes
Datasheets
CT0603CSF-56NJ
Central Technologies CT0603CSF-56NJ
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD