CT0603CSF-51NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0603CSF-51NG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
290
In Stock :
290
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
DC Resistance :
0.34 Ω
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.6 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance-Nom (L) :
0.051 µH
Series :
ct0603csf
HTS Code :
Shielded :
No
Core Material :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
340mOhm
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Case/Size Code :
0603
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Test Frequency :
200 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
51 nH
Type :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
CT0603CSF-51NG
Central Technologies CT0603CSF-51NG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD