CT0603CSF-4N3M
Mfr.Part #
CT0603CSF-4N3M
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
0.0043 µH
Shielded :
No
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
5.9GHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.7 A
Inductance :
4.3 nH
Tolerance :
20%
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Functions :
1
Product Status :
Active
DC Resistance :
0.063 Ω
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
63mOhm
Datasheets
CT0603CSF-4N3M
Central Technologies CT0603CSF-4N3M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD