CT0603CSF-4N3J
Mfr.Part #
CT0603CSF-4N3J
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Inductance :
4.3 nH
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
0.0043 µH
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance :
0.063 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Case/Size Code :
0603
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
5.9GHz
HTS Code :
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Shielded :
No
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
250 MHz
DC Resistance (DCR) :
63mOhm
Series :
ct0603csf
Rated Current-Max :
0.7 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Datasheets
CT0603CSF-4N3J
Central Technologies CT0603CSF-4N3J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD