CT0603CSF-43NK
Mfr.Part #
CT0603CSF-43NK
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Inductance-Nom (L) :
0.043 µH
Active
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
Wirewound
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
43 nH
DC Resistance :
0.28 Ω
Rated Current-Max :
0.6 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Material :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Shielded :
No
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
39
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
280mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Test Frequency :
250 MHz
Datasheets
CT0603CSF-43NK
Central Technologies CT0603CSF-43NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD