CT0603CSF-43NG
Mfr.Part #
CT0603CSF-43NG
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
312
In Stock :
312
ct0603csf
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.6 A
DC Resistance (DCR) :
280mOhm
Inductance :
43 nH
Case/Size Code :
0603
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Core Material :
Ceramic
Shielded :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
39
DC Resistance :
0.28 Ω
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
0.043 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
250 MHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CT0603CSF-43NG
Central Technologies CT0603CSF-43NG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD