CT0603CSF-3N6K
Mfr.Part #
CT0603CSF-3N6K
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
ct0603csf
Case/Size Code :
Inductance :
3.6 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance :
0.063 Ω
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
250 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Tolerance :
10%
Inductance-Nom (L) :
0.0036 µH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.7 A
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
63mOhm
HTS Code :
Product Status :
Active
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielded :
No
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
5.9GHz
Datasheets
CT0603CSF-3N6K
Central Technologies CT0603CSF-3N6K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD